10.kolo soutěží družstev

V desátém kole bojoval  Bakov A již jen o umístění. Záchranářské práce skončili a tak jsme si mohli dovolit dát v A-družstvu šanci Honzovi Paldusovi a Imrich pomáhal v B-družstvu. V jinak kvalitní sestavě (chyběl jen Jirka Kadeřábek) naše A-družstvo nastoupilo doma proti Desku Liberec, které má silné existenční starosti. Zápas skončil 4:4, když Pavel Mudra odmítnul remis, aby v následujících několika tazích ztratil figuru. Partie se otočila i na 8.šachovnici, kde byl Honza Paldus lepší, skoro přivyhraný, ale partii pokazil. Naplno bodoval Vláďa Křivánek, Vojta Drábek a Petr Hulín. Remizovali Jarda Záhorbenský, a Radek Vacek, takže celkový výsledek 4:4. Což byl i nejčastější výsledek tohoto kola. Jak napovídají výsledky, těch 4:4 bylo vždy až po boji, vždyť víc jak polovina družstev bojuje o sestup.

Bakov B odjel do Týnce nad Sázavou k zápasu s Jawou Brodce. Věděli jsme, že soupeř nebude snadný a o to víc mrzí přístup některých domácích hráčů. Zatímco hosté nastupují svědomitě, p.Joukl jezdí z Rokytnice, Petr Maláč a Tomáš Buriánek odehrají skoro vše, tak domácí nejsou schopni nastoupit v silné osmičce. Pro nemoc vypadnul Jirka Blažek, Honza Paldus musel zaskakovat v A-družstvu, Luděk se dopředu omlouval a Lukáš jen napsal, že nemůže. Na osmé desce tedy zaskakoval Olda Suchomel, který byl rozehraný z turnaje Open Liberec. Soupeře měl vyrovnaného, něco kolem 1650. V zahájení získal pěšce a dobrou pozici, místo bezpečné rošády však zvolil výpad dámou pro dalšího pěšce a to se mu stalo osudným. Pak se již jenom bránil a neubránil. Velká škoda, na 8.desce jsme měli zvítězit. Tesíkovi se na 4.šachovnici nevedlo o moc lépe. Partii rozehrál dobře, stál lépe a postupně přenechával iniciativu soupeři, až mu nechal i celý bod. Tomáš Buriánek tentokrát nebyl v partii ohrožen a poměrně rychle soupeře přehrál a snížil na 1:2. Imrich s černými ze zahájení nic nezískal, pak se pokusil o pěšcový útok na královském křídle, ale už nebylo mnoho materiálu, výhodu nezískal a partie skončila nerozhodně. Já jsem na soupeře, který doposud neprohrál zahrál trochu nestandardně. Soupeř je útočný typ a tak mu zvolená pozice úplně neseděla. Při nestejných rošádách jsem útočil pouze já. Ve správnou chvíli jsem obětoval pěšce (když jsem předtím vynechal několik pokračování vedoucích k výhodě), ale drobnými nepřesnostmi jsem pomohl soupeři vyrovnat a dokonce získat lepší pozici. Naštěstí bylo v partii dost dynamiky a po hrubce soupeře jsem získával dámu za věž, což vedlo k rychlému konci. Zbylé 3 partie se ale nevyvíjely pro nás dobře. Petr Garšic ztratil pěšce, pak byl druhý na spadnutí, tak zkusil zariskovat, ale soupeř obsadil 7.řadu dříve a vyhrál. P.Joukl přehlédl kombinaci soupeře a při volbě s figurou nebo věží méně prohrál. Petr Maláč už dohrával rozhodnutý zápas. Měl sice tendenci dát partii za remis, ale nakonec lepší pozici hrál a pěšce navíc ve věžové koncovce uplatnil. Výsledek 3,5:4,5 tak při výhře

Říčan C v Nymburce znamená, že v posledním kole budeme na dálku bojovat s Poděbrady již jen o druhé místo.

Bakov C nastoupil proti Dobrovici E. Tentokrát naši mladí rozhodli. Na první desce vyhrál Tomáš Marcikán s Rástočným a na 4.a 5.šachovnici Jakub Beran a Olda Balicz přehráli sourozence Feiglovi. Nedařilo se Martinu Pelantovi a ani Lukáši Flekovi s Dubničkou. Výhra 3:2 ale určitě potěší.

 Martin

http://db.chess.cz/soutez.php