Mistrovství ČR v šachu do 8 let (Harrachov)

Ve stínu turnovského trojkola extraligy se v jiném cípu Libereckého kraje odehrálo Mistrovství ČR v šachu do 8 let. Nejmladší bakovský závodník Martin Jelínek se utkal se soupeři, kteři byli převážně o rok starší. Přesto ve dvoudenním turnaji zapsal pět výher, jednu remízu a tři porážky.

Průběh turnaje

O průběhu turnaje rozhodla nezvykle neukázněná sobota. Tradiční začátek s nasazeným soupeřem se nekonal (podíl hráčů s Elem byl výrazně nižší než jak je zvykem v kategorii DH10-12 na RŽL). Místo něj přišla porážka se soupeřem, který nakonec skončil v hloubi startovního pole. Lehkou útěchou budiž, že totéž se přihodilo i úřadujícímu mistru Čech H8. Až do konce prvního dne se pravidelně střídaly výhry se zjevně nezkušenými a/nebo mladšími soupeři a prohry se soustředěnějšími hráči.

Martin Jelínek na MČR H8 2024 Harrachov

Martin Jelínek (úplně vlevo) během partie 7.kola

Čekání na večeři zkrátilo kouzelnické vystoupení, které hráčům zajistilo město Harrachov. Původně měl sice nechat zmizet ředitele turnaje Romana Butdu ze Šachové školy pat a mat. To by asi mrzelo ty účastníky, kteří byli tak jako my plně spokojeni s podmínkami pro hru i připraveným počasím. Nakonec tedy pouze odčaroval prokletí bílých figur. Zlé jazyky tvrdí, že víc zapůsobil důrazný apel na dodržování trenérských pokynů po Martinově historicky první soutěžní remíze v ranním kole. V každém případě, zbytek neděle už byl výsledkově stoprocentní.

Bodový zisk: 5,5/9

Martin tak překročil šedesátiprocentní hranici. To znamenalo 26.místo mezi 93 účastníky. V turnaji MČR je to krásné skóre. Bohužel to byly body uhrané převážně ve spodní polovině turnajového sálu. V online přenosech z horních 16 šachovnic tak žádné naše partie špióni nenaleznou.

S tím souvisí i sportovní pozitiva turnaje. Na špičkové soupeře pravda nedošlo. Všichni do jednoho však byli ze vzdálených končin (rovnoměrně rozděleni mezi Plzeňsko, Slezsko a jižní Moravu). A přes všechna specifika švýcarského systému je třeba vyzdvihnout, že mezi ročníky 2017 a mladšími (tedy potenciálními účastníky příštího ročníku) patří Martinovi redukované 5. místo s půlbodovou ztrátou na nejúspěšnější trojici.

Stupně vátězů MČR H8 2024 Harrachov

Daniel Vo, Damián Židek, Vojtěch Vrátný

Celkové výsledky

Mistrovství ČR v šachu do 8 let vyhrál ratingový favorit Damian Židek z ŠK Slavoj Poruba. Zvítězil bez porážky (+7=2-0) o půl bodu před spolufavoritem Danielem Vo (ŠK Valdštejn Cheb). Také pátý nasazený (čerstvý H8 přeborník našeho kraje) Vojtěch Vrátný (ŠK JOLY Lysá nad Labem) uhrál 7,5 bodu. O jeho třetím místě rozhodla porážka ve vzájemné partii.

Autor fotografií: David Sís

Zanech komentar