Krajský přebor v rapidu HD10-HD14 (Milovice)

V sobotu 4.5. se na chodbě Kulturního domu v Milovicích uskutečnil krajský přebor v rapidu kategorií U10-U14. V každé z kategorií jsme měli jednoho zástupce – Martina Jelínka, Tomáše Martínka a Patrika Abrahama.

HD14

Mezi nejstaršími to byl trochu paradoxně letošní nováček Patrik Abraham. Ve startovní listině se objevil až na poslední chvíli po vyřízení registrace. Stejně jako na Rákosníčkovi z toho byla vyhraná partie sice jediná, ale mezi ostřílenými soupeři cenná.

HD12

Výsledek zkušenější dvojice poznamenal nejprve těžký los, kdy naši hráči v obou prvních dvou kolech potkali dvojici z TOP10 nasazení. Po dvou kolech byla celá výprava bez bodu, ale půdu pod nohama jsme začali ztrácet až v dobře rozehraném kole třetím. Patrik udělal druhý nepřípustňák v pozici, kterou označil za vyhranou (do hrací „místnosti“ bylo sice zvenčí vidět dobře, ale sledovat partie hrané na třetí řadě stolů není jednoduché).

Tomáš měl v časové tísni navíc jezdce a pěšce, ale na šachovnici zůstaly dámy a manévrovat bylo nutné opatrně. Když přehlédnul možnost napíchnout dámu za krále a snadno vyhrát, pětivteřinové inkrementy mu na prosazení výhody nestačily.

Martin si odnesl zkušenost nejcennější, když mi až se zpožděním celého kola odvyprávěl historku o tom, jak dal soupeři vidličku na krále a dámu. Soupeř uhnul dámou a zaznamenal nepřípustný tah. Jenže rozhodčí snad zapomněla vrátit tah zpět a po legálním tahu zůstala dáma v bezpečí. Inu, rozhodčí je součást hry a občas se od něj míč odrazí do protipohybu. Hráč si musí o svá práva umět říct.

I přesto se Martin dostal do vyhrané koncovky (J+P vs. P+P). Jen nevěděl, že je vyhraná (jezdec přece na mat nestačí) a tak ho ani nenapadlo cestu hledat. Spokojil se s opakováním tahů a z tří šancí na výhru zbyl jediný půlbod.

Hrací místnost na chodbě Kulturního domu v Milovicích

KP v rapidu 2024

Tomáš Martínek se z pomalého startu neoklepal. Zbytkem turnaje se protrápil na spodních šachovnicích, od úvodních kol navíc pod tlakem rychle utíkajícího času. Výsledné dva body ze sedmi partií pro něj byly zklamáním.

HD10

Martin Jelínek se naopak ode dna odrazil, čtvrté kolo vyhrál s přehledem. Dvě další partie byly vyrovnané. Oba soupeři kladli houževnatý odpor, ale stejně tvrdě bojoval i Martin a nakonec vydřel cenné výhry. Až v posledním kole už na něm byla znát směs uspokojení a únavy. To první ovlivnilo zahájení, ze kterého vyšel hodně pochybně. Snažil se dohnat ztrátu dvou pěšců, a jeho lehké figury byly tak rozčepýřené, že dostaly neobvyklou trojitou vidličku.

Pak chvíli převládla houževnatost. Soupeř už se možná smiřoval s tím, že po neopatrném výpadu figuru vrátí. Nakonec našel brilantní řešení, kdy útočící dámu napadl nekrytým střelcem. Tam už asi vyhrála únava, bez velkého upejpání si Martin otrávenou figuru vítězoslavně sebral a na opuštěné poslední řadě dostal dvojtahový mat. Padesátiprocentní zisk určitě neurazil a předvedený výkon v celém turnaji také ne.

Zanech komentar